Caspia Smart Home

Nejčastější mýty o chytrých domech


V tomto článku se pokusíme vyvrátit nejčastější mýty o inteligentních domechChytrý dům je o rozsvícení žárovky mobilem

To je asi nejčastější omyl, který slýchávám, když řeknu, že mám chytrý dům. Opak je pravdou, chytrý dům je o činnostech, které nechcete dělat. Dům se stará sám o sebe, opakující se činnosti jsou zautomatizované.

Chytrý dům je drahý

Zjednodušeně se dá říct, že cena chytrého řízení je stejná, jako cena klasické elektroinstalace. Dávno neplatí, že chytrý dům stojí milion. Pošlete nám půdorys domu (pudorys@caspiatech.com), zašleme zpět cenovou nabídku.

Nechci chytrý dům, chci mít dům jednoduchý

Jenže pravý opak je pravdou. Když stavíte moderní dům, technologiím se nevyhnete. Termostat, větrání, žaluzie, oběh teplé vody, závlaha, robotický vysavač, pračka, ... Najednou pochopíte, že mátě v domě hromadu technologií a to máte hloupý dům, stanete se otrokem svého domu. Právě integrace všech systémů do jednoho celku celou situaci zjednoduší.

Mám chytrý termostat, mám tedy chytrý dům

Topení je pouze jedna z mnoha částí chytrého domu. Samotný termostat má jen malé povědomí o celém domě a nemůže přinést plný komfort

Když se něco pokazí, tak si nerozsvítím ani světlo na záchodě

Běžné systémy jsou centrální, tedy jeden mozek řídí vše. Náš systém centrální není, takže i když odpojíme hlavní server, dům funguje dál.

Když nefunguje elektřina, nefunguje nic

Tento bod spíše platí pro klasické domy. Opravdu, když nefunguje elektřina, tak nefungují světla, žaluzie, větrání, garážová vrata, topení, dokonce ani plynové topení. Když navrhujeme chytré domy, používáme zálohovací zdroje elektřiny na kritické části, takže fungují i bez dodávky elektrické energie, například garážová vrata, nebo brána. Navíc jsou naše domy standardně zálohované, takže funguje nouzové svícení při výpadku proudu.

Při výpadku internetu jsem ztracený

Někteří lidé si myslí, že když bude výpadek internetu, že si vypínačem nerozsvítí ani světlo. To neplatí, jen se k domu nepřepojíte z venku. Ale když jste doma, k domu se připojíte i z mobilu. Na funkci samotného domu má připojení k internetu minimální vliv. Nefungují maximálně funkce vázané na předpověď počasí a jiné údaje, které se stahují z internetu.


Co je inteligentní domácnost?